اخباربیمه

حدود ۶۰ درصد زوجین نابارور تحت پوشش بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد زوج‌های نابارور در این استان وجود ندارد، گفت : برآورد می‌شود حدود ۶۰ درصد از این زوجین بیمه سلامت داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، رضا تحویلیان به طرح‌های تشویقی دولت در جهت فرزند آوری و جوانی جمعیت اشاره کرد و گفت : یکی از این طرح‌ها تحت پوشش قرار گرفتن هزینه‌های درمانی زوج‌های نابارور در قالب قانون جوانی جمعیت مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

وی افزود: پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان در بند ۳ سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۳ مورد تاکید قرار گرفته بود و در قانون برنامه ششم توسعه هم تمهیدات لازم از قبیل ارائه تسهیلات جهت افزایش سلامت ازدواج و درمان ناباروری در قالب بودجه سنواتی تکلیف شد.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه ادامه داد: اما اجرای این بند از قانون بودجه در دولت قبل بلاتکلیف ماند که با روی کار آمدن دولت سیزدهم یکی از نخستین مصوبه‌های دولت تصویب شیوه اجرای قانون بیمه ناباروری و تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار گرفتن خدمات نازایی و ناباروری بود.

تحویلیان افزود: بر همین اساس در قانون بودجه ۱۴۰۰ بیمه درمان ناباروری تصویب و دولت مکلف به پوشش ۹۰ درصدی هزینه‌های روش‌های کمک باروری برای هر زوج نابارور، پوشش هزینه‌های دارویی، پاراکلینیک و سایر روش‌های درمان ناباروری شد.

وی افزود: از زمان اجرای این طرح تاکنون حدود ۲ هزار زوج نابارور در استان کرمانشاه شناسایی و نشان دار شده و تحت پوشش خدمات درمانی این سازمان قرار گرفته‌اند.

تحویلیان گفت: تا پایان سال ۱۴۰۲ حدود ۱۲۴ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال برای هزینه‌های درمانی این زوجین به مراکز درمانی پرداخت شده است.

به گفته وی، تعداد مراجعه این زوجین به مراکز درمانی استان کرمانشاه تا پایان سال گذشته ۱۱ هزار و ۵۵۹ بار بوده است.

وی با اشاره به فعالیت ۲ مرکز تخصصی درمان ناباروری در کرمانشاه، بیان کرد: شروطی برای تحت پوشش قرار گرفتن و نشان دار شدن زوجین جهت دریافت خدمات تخصصی و انجام روند درمانی ناباروری وجود دارد که یکی از این شروط سپری شدن بیش از یک سال از اقدام به باروری است.

تحویلیان ادامه داد: زوجین نابارور می‌توانند پس از مراجعه به پزشک متخصص، مستندات و مدارک درمانی لازم را به بیمه سلامت تحویل بدهند که بلافاصله بعد از تأیید پزشک معتمد این سازمان، جهت بهره‌مندی از خدمات درمانی باروری نشان‌دار خواهند شد.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه تاکید کرد: هر زوج ناباروری تا چهار بار در سال می‌تواند اقدام به درمان کند و هزینه‌های آن را از این سازمان دریافت کند.

وی خاطر نشان کرد: بیش از ۹۰ درصد از هزینه‌های درمانی این زوجین شامل هزینه‌های درمانی ناباروری به‌صورت سرپایی و بستری توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود.

تحویلیان با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد زوج‌های نابارور در استان کرمانشاه به دلایل مختلف نداریم، تصریح کرد: با توجه به اینکه ۵۸ درصد جمعیت این استان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند بنابراین برآورد می‌شود حدود ۶۰ درصد از زوجین نابارور زیر پوشش خدمات درمانی بیمه سلامت قرار گرفته باشند.

وی با اشاره به هزینه‌های هنگفت درمان ناباروری، ارائه خدمات درمان تخصصی رایگان به زوجین نابارور و پرداخت مبالغ مرتبط برای این زوجین یکی دیگر از خدمات ارزنده نظام مقدس جمهوری اسلامی به مردم در قالب بیمه سلامت دانست .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا