اخباربیمه

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت: بدهی بیمه سلامت به بخش خصوصی تا خرداد تسویه شد

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: همه بدهی و معوقات سازمان بیمه سلامت به مراکز درمانی و دارویی خصوصی تا پایان خرداد ماه پرداخت شد و فقط سه ماه بدهی معوقه به مراکز دولتی پرداخت نشده است.

به گزارش ایرنا، طاهر موهبتی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در محل سازمان بیمه سلامت افزود: در سال ۹۶ سازمان بیمه سلامت ۱۱ ماه بدهی معوق داشت در حالیکه اکنون فقط سه ماه بدهی به بخش دولتی داریم و در بخش خصوصی کاملاً به روز شده ایم. حتی حدود ۷۰ درصد از مطالبات تیر ماه به بخش خصوصی نیز پرداخت شده استِ
وی ادامه داد: بدهی داروخانه‌های دولتی نیز تا آخر خرداد پرداخت شده و فقط یک ماه از بدهی پارسال به داروخانه های دولتی باقیمانده که تا ۱۵ روز آینده پرداخت می شود.
موهبتی ادامه داد: در سال ۹۶ سازمان بیمه سلامت به بخش دولتی ۱۴ ماه بدهی معوق داشت و اگر با همان روند گذشته ادامه می دادیم، اکنون سازمان بیمه سلامت ۲۳ هزار میلیارد تومان بدهی داشت در حالی که اکنون کل بدهی های این سازمان به بخش دولتی حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: اقدامات زیادی برای کاهش هزینه های سازمان بیمه سلامت در سه سال گذشته انجام شده است، از یک طرف جلوی هزینه های اضافه را گرفتیم راهنماهای بالینی را اجرا کردیم و اکنون ۱۲ هزار مطب به صورت آنلاین نسخه های خود را به سازمان بیمه سلامت ارسال می‌کنند. اوایل امسال دو هزار مطب به صورت آنلاین به بیمه سلامت متصل شده بودند. اما اکنون ۷۳ درصد مطب ها و مراکز درمانی خصوصی نسخه الکترونیک می فرستند و در ۵۹۰۰ داروخانه نیز نسخه پیچی به صورت الکترونیک انجام می شود.
وی افزود: هدفمندکردن بیمه رایگان و بهبود تخصیص منابع باعث کاهش بدهی های سازمان بیمه سلامت شده است. علت باقی ماندن سه ماه بدهی به مراکز دولتی نیز این است که در سال ۹۷ حدود چهار ماه تخصیص سازمان بیمه سلامت انجام نشد. قرار بود این بدهی هفته پیش پرداخت شود که به دلایلی انجام نشد. اگر با همین روند ادامه دهیم می توانیم ۶۰ درصد مطالبات مراکز درمانی و داروخانه ها را به صورت پیش پرداخت انجام دهیم.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت افزود: ماه‌های گذشته هزینه های بیمارستان ها به علت کاهش مراجعه مردم کاهش یافته البته از طرف دیگر هزینه های بیماران کرونایی در بخش های بستری, آی سی یو ها و برای انجام تست افزایش یافته است.
وی گفت: مردم باید از حقوق شهروندی خود در عرصه‌های مختلف مطلع شوند هنوز مردم به حقوق شهروندی خود در حوزه های مختلف از جمله حوزه سلامت و بیمه واقف نیستند مسئولان باید با مردم حرف بزنند و آنان را در جریان امور و حقوق خود قرار دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن