اخبارقصور پزشکی

مرگ محمد ۱۳ ساله پشت در بسته درمانگاه

قصور پزشکی هر ساله جان بیماران زیادی را می گیرد و کودکان قربانیان قصور پزشکی هستند که تلخ و دیرهضم است. این بار قرعه مرگ به نام محمد ۱۳ درآمد و پزشکی که با اخلاق تندش شرایط را بغرنج تر کرد.

محمد مُرد اما با درد. خانواده محمد ماندند با غمی که تا ابد از بیخ ذهن شان کنده نمی شود. تمام آن دقایق پر از اضطراب و استرس در برابر چشمانشان رژه می رود. تمام آن لحظاتی که در برابر درمانگاه شهر بنت التماس کردند تا بیمار ۱۳ساله روستای رودگلندام را پذیرش کنند، اما در بسته ماند و محمد آخرین نفس هایش پشت تنها بهداری شهر جا ماند.

اهمال کاری و اقدام دیرهنگام عوامل درمانگاه شهر بنت، محمد درزاده نوجوان ۱۳ساله اهل روستای رودگلندام را به کام مرگ کشاند. این پسر که مشکل کلیوی داشت، به دلیل عدم پاسخگویی پزشک و تعلل در بازکردن درمانگاه، جان خود را از دست داد.

محمد تنها قربانی بنت نیکشهر نیست. هرساله بیماران زیادی پشت درهای بسته این درمانگاه جان می دهند.

پدر و مادر و دو خواهر محمد مانده اند و غم و حسرتی که نمی دانند با آن چه کنند؛ آخرین تصویری که از «محمد»، پشت پلک هایشان گیر کرده، چشم هایی متورم و گودافتاده، صورتی سیاه و کبود است و بعد از آن جسدی کفن پوش و بسته بندی شده که هیچ شباهتی به «محمد» ۲۴ساعت پیش ندارد.

یک هفته پیش بود که محمد از درد کلیه در بیمارستان نیکشهر بستری شد. حالش خوب نبود، قرار شد به بیمارستان مجهزتری در زهدان بستری شود. تشخیص پزشک معالج اما به دلیل شدت گرفتن کرونا تغییر کرد. «کرونا کاهش پیدا کرد، محمد را به زاهدان منتقل کنید تا بستری شود.»

اما یک هفته نشد که پسر ۱۳ساله دوباره از درد به خود پیچید. مادر مانده بود مستأصل. صبح پنجشنبه به همراه خواهر به مطب پزشک رفتند. دارو تزریق شد و محمد رفت زیر سرم. درد از جان محمد بیرون رفت اما مقطعی بود. ساعتی نگذشت که دوباره درد به جان پسر ۱۳ساله افتاد.

محمد آخرین نفسش را در آغوش علی کدخدایی کشید و همانجا هم جان داد. همانجا درست جلوی درمانگه بنت. علی کدخدایی مرد همسایه خانواده درزاده در روستای رود گلندام است. مرد ۳۰ساله ای که با التماس های مادر محمد سوار خودرو شد و مادر و خاله و محمد را تا بهداری همراهی کرد.

«محمد مدتی بود که مشکل کلیوی داشت. هفته پیش در بیمارستان نیکشهر بستری شد اما به دلیل افزایش آمار بیماران کرونا در استان قرار شد محمد به خانه برود تا با کاهش بیماری در بیمارستان زاهدان بستری شود. صبح پنجشنبه اما محمد را با درد کلیه به مطب پزشکی بردند. دارو گرفت و سرم تزریق کرد. او را به خانه آوردند. از ساعت ۲ درد به سراغش آمد. درد امانش را بریده بود که مادرش به در خانه ما آمد.»

۳سالی است که محمد و دو دختر از پدر دور هستند. ۳سال پیش بود که برای کار راهی خارج شد. شهر و دیار را رها کرد تا نان آور سفره خانواده پنج نفره شان باشد. اما نشد، جفت هیچ آورد و برگشت. اینبار عازم بندرعباس شد. حالا دوسالی است که در استان همسایه کارگری می کند. آن پنجشنبه سیاه هم پدر در خانه نبود.

علی کدخدایی می شود تنها فرشته نجات خانواده درزاده. ساعت ۳ و۴۵ دقیقه محمد و مادر و خاله سوار خودروی این همسایه دلسوز می شوند. تا بهداری ۱۵ کیلومتری راه بود.

《۴ رسیدیم درمانگاه بنت. تنها درمانگاه این شهر، در اما قفل بود. درمانگاه بسته بود. نگهبان اجازه ورود نمی داد. فقط بیماران کرونایی پذیرش می کردند، اما حال محمد خیلی وخیم بود. نگهبان توجهی نمی کرد. «پزشک دستور داده فقط بیماران کرونایی را ویزیت می کند.» محمد داشت از دست می رفت. نگهبان ساعت ۴ و۴۵ دقیقه راضی شد. در را باز کرد. محمد را در آغوش گرفتم و داخل بهداری رفتیم، اما از دکتر خبری نبود. ۳۰ دقیقه ای هم طول کشید که پزشک بیاید. با شلوار خواب هم به محل کارش آمد.»

آخرین تقلاهای محمد ۱۳ساله در آغوش مرد همسایه اما نتوانست نجات بخش باشد. او آخرین نفسش را در میان دستان گره کرده آقای کدخدایی کشید و جان داد.

به اینجای حرف هایش که می رسد، بغض فروخورده اش می شکند و توالی حرف هایش به هم می خورد.

«این نخستین باری نیست که در این شهر، بیماران به خاطر کمبود امکانات و عدم پاسخگویی پزشک بهداری جان می دهند. هرساله موارد مشابهی اتفاق می افتد که خانواده ها عزیزانشان را به دلیل اهمال کاری و اقدام دیرهنگام عوامل درمانگاه بنت از دست می دهند. بسیاری از شهروندانی که دچار عقرب گزیدگی و مارگزدیدگی می شوند، به دلیل همین شرایط از بین می روند و داغی می شوند بر دل خانواده های این شهر. از روستای ما هم تا بیمارستان نیکشهر یک ساعتی راه است. دسترسی نیست»

پیکر بی جان محمدی که در نبود پدرش در یک مرغداری کار می کرد تا کمک خرجی خانواده باشد، همان پنجشنبه بعد از اذان مغرب به خاک سپرده شد.

محمد بلوچی، عضو شورای اسلامی روستای رودگلندام در تشریح جزئیات این خبرگفت: «محمد درزاده نوجوان ۱۳ساله اهل رودگلندام که به دلیل مشکل کلیوی از درد به خود می پیچید، با مراجعه خانواده اش به درمانگاه بنت به دلیل بسته بودن و عدم پاسخگویی پزشک جان خود را از دست داد.»

او گفت: «خانواده محمد ساعت ۴ بعدازظهر درحالی که فرزندشان بیهوش بود، به درمانگاه می رسند که با در بسته درمانگاه مواجه می شوند و اجازه ورود به آنان داده نمی شود.»

عضو شورای بخش بنت افزود: «بعد از یکساعت گریه و فریاد خانواده محمد ، بالاخره ساعت پنج بعدازظهر نگهبان پس از اینکه حال خراب مریض را می بیند، اجازه ورود را می دهد و پزشک را مطلع می کند.»

بلوچی می گوید: «پزشک پس از نیم ساعت در محل حاضر می شود اما با جسم بی جان نوجوان معصوم مواجه می شود.»

عضو شورای اسلامی روستای رودگلندام در ادامه گفت: «پزشک با لحنی تند با خانواده داغدار محمد برخورد می کند که زیبنده یک پزشک نیست.»

محمد بلوچی اظهار داشت: «مرگ محمد خیلی تلخ است اما او اولین و آخرین قربانی این بی تدبیری نیست و هرساله چندین نفر از همشهریان ما در بخش بزرگ اما محروم بنت با کوچک ترین مریضی جان خود را از دست می دهند.»

او در پایان افزود: «امیدواریم مسئولان فکری جدی برای درمانگاه شهر بنت کنند تا دیگر شاهد داغدارشدن خانواده های محروم این منطقه نباشیم.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا