اخبارسیاست گذاری سلامت

خواسته به حق پرستاران از روحانی

رئیس سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای به رئیس جمهور درخواست کرد: با توجه به تعطیلی پنجشنبه‌ها و کاهش مدت ساعت کاری کارکنان دولت در روزهای هفته، توجه به حقوق پرستاران در ایام تعطیلی ضروری است.

به گزارش مشرق، محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری اعمال ضریب افزایش حقوق پرستاران کرونا را خواستار شد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری، اعمال حقوق قانونی پرستاران را مبنی بر افزایش ضرایب حقوق و پرداخت کامل اضافه کاری آنان با توجه به نبود امکان تعطیلی و کاهش ساعت کاری آنان در ایام تعطیلات کرونا خواستار شد.وی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری نوشت: با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در هیات دولت و ستاد ملی کرونا؛ در خصوص تعطیلی پنجشنبه‌ها و کاهش مدت ساعت کاری کارکنان دولت در روزهای هفته (به جهت صرفه جویی در مصرف انرژی) و از جهتی تقلیل تعداد و ساعات کار کارکنان مذکور در شهرهای قرمز و نارنجی به ۳۰ و ۵۰ درصد توجه به حقوق پرستاران که در ایام تعطیلی و استراحت ندارند، ضروری است.

نظر به لزوم اجرای قانون ارتقای بهره وری، رعایت عدالت و ایجاد انگیزه در روحیه مدافعان سلامت و از جمله در حوزه پرستاری که به علت کمبود نیرو و نیز به دلیل آنکه با شروع هر موج کرونا، امکان کاهش ساعت کاری این همکاران مظلوم و از جان گذشته، وجود ندارد، خواسته جدی و مصرانه سازمان نظام پرستاری، از طرف تمام مدافعان سلامت و پرستاران خدوم و ایثارگر، برخورداری کامل این عزیزان از ضرایب افزایشی برابر با قانون ارتقاء بهره وری و پرداخت بدون سقف اضافه کار آنان، در پایان هر ماه است  و در صورتی که بهانه محدودیت در پرداخت بیش از ٨٠ ساعت اضافه کاری وجود دارد، باید مطابق قانون به تمام این نیروها حق تمام وقتی تعلق گیرد.

اگر چه در این ایام از هر فرصتی برای تقویت روحیه و توان خدمتی پرستاران باید بهره جست. لیکن گویا در بسیاری از مراکز خدمت رسانی، پرستاران، به طور ٢٤ ساعته، دور از خانه، خانواده و در خطرناکترین شرایط؛ سنگ زیرین آسیا بوده و حتی از حقوق اولیه خود نیز بهره مند نمی شوند.

بدون شک این اقدام حداقلی، کمترین توقعی است که در راستای پاسداشت خدمات این عزیزان جان بر کف، مد نظر است و دنبال می شود؛ چرا که در طول یک سال و نیم گذشته این مدافعان جان برکف با تمام وجود و با کمترین توقع از نظام سلامت و سلامت عموم مردم در سطح جامعه دفاع کردند و سبب سربلندی و موفقیت های نظام سلامت میهن عزیزمان شدند.

اما از مسئولان ارشد کشورمان انتظار می‌رود با یک بررسی اجمالی در نحوه رفتار دولتمردان سایر کشورهای کرونا زده با پرستارانشان، اندکی بیشتر به فکر پرستاران باشند و با اجرای قانون و منویات مقام معظم رهبری؛ باعث دلگرمی وافزایش انگیزه خدمتی همه مدافعان سلامت شوند. پیشاپیش از حسن نظر و توجه جناب عالی کمال تشکر را دارم.

بر اساس گزارش سازمان نظام پرستاری، در بسیاری از کشورها برای خدمات پرستاران در دوران پاندمی کرونا مشوق هایی در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال در انگلستان به همه کارکنان نظام سلامت  NHS مبلغ ۷۳۵ پوند به عنوان تشویق پرداخت شده است.

در آلمان به همه کارکنان بیمارستانها ۱۵۰۰ یورو، در بسیاری از بیمارستانهای آمریکا ماهانه ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار به حقوق پرستاران اضافه شده و در ایالت کالیفرنیا ۱۰ هزار دلار به این نیروها به عنوان مشوق دوران کرونا پرداخت شده است. در لهستان نیز ماهانه ۲۲۵۰ یورو به عنوان غرامت به پرستاران شاغل در بیمارستان پرداخت می شود.

در ایران، بر اساس آیین نامه اجرایی قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت مصوب سال ۱۳۸۸، میزان ساعت کار کارکنان بالینی نظام سلامت شاغلان بالینی بیمارستانها و مراکز شبانه روزی (کشوری، لشکری و غیر دولتی) ۴۴ ساعت در هفته است و با توجه به صعوبت کار، سابقه خدمت و کار در نوبت کاری های غیرمتعارف، بر طبق دستورالعملی که به تفکیک مشاغل و نوع فعالیت توسط وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تعیین و ابلاغ می شود، حداکثر تا هشت ساعت در هفته تقلیل می یابد.

بر اساس ماده ۵ این آیین نامه ساعات کار کارکنان بالینی در بخش‌های دولتی و غیردولتی در نوبت‌های شب و ایام تعطیل با ضریب (۱.۵) محاسبه می شود. مشمولان این ماده اجازه کار بیش از ۱۲ ساعت متوالی را نداشته و می‌توانند در صورت نیاز، ماهانه حداکثر (۸۰) ساعت براساس دستورالعمل ماده (۲) این آیین نامه با توافق کارفرما اضافه کاری انجام دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا