سلامت الکترونیک

پرونده سلامت الکترونیک مانع از تحویل دارو بدون نسخ پزشکی

میزان مصرف دارو در کشور بالا است و این اقدام ضرر و زیان بسیاری بر بیماران و حوزه سلامت وارد می کند، واقعیت آن است که با وجود آنکه داروخانه ها نیز از تبعات آن آگاهی دارند اما اقدام به تحویل دارو بدون نسخ پزشکی می کنند

شفا آنلاین>سلامت>خواند و گفت: با وجود آنکه داروخانه ها از تبعات مصرف بی رویه دارو آگاهی دارند اما اقدام به تحویل دارو بدون نسخ پزشکی می کنند.

به گزارش شفا آنلاین،اکبر رنجبرزاده با انتقاد از اقدام خودسرانه برخی داروخانه‌ها در ارایه دارو به بیماران بدون نسخه پزشک، افزود: طبق تعهدات داروخانه(pharmacy) ها به سازمان غذا و دارو، اجازه تحویل دارو به بیماران بدون داشتن نسخه پزشک ممنوع است درحالی که گاهی مشاهده می شود در برخی از داروخانه ها این تخلفات شکل می گیرد.

نماینده مرم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در تمام دنیا چنین ممنوعیتی برای تحویل دارو به بیماران بدون نسخه پزشک وجود دارد و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست لذا باید نظارت و کنترل دقیقی بر اینگونه تخلفات از سوی داروخانه‌ها صورت گیرد تا مانع از گسترش آن شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: با توجه به گستردگی داروخانه‌ها، پایبندی به قوانین وزارت بهداشت در برخی داروخانه‌ها پایین است و باید برای بهبود وضعیت چاره اندیشی شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم، ضمن هشدار نسبت به مصرف خودسرانه دارو از سوی بیماران، افزود: میزان مصرف دارو در کشور بالا است و این اقدام ضرر و زیان بسیاری بر بیماران و حوزه سلامت(Health) وارد می کند، واقعیت آن است که با وجود آنکه داروخانه ها نیز از تبعات آن آگاهی دارند اما اقدام به تحویل دارو بدون نسخ پزشکی می کنند.

رنجبرزاده با بیان اینکه با الکترونیکی کردن پرونده سلامت می توان امید داشت که از تحویل خودسرانه دارو از سوی داروخانه‌ها جلوگیری شود، تاکید کرد: با این اقدام تعداد داروهای موجود در داروخانه ها و تحویل دارو بر اساس نسخ پزشکی مشخص خواهد شد و داروخانه نمی تواند خودسرانه به بیمار دارو تحویل دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، گفت: بسیاری از ناهنجاری ها و نواقص درمان ناشی از مصرف خودسرانه دارو در کشور است که الکترونیکی شدن پرونده سلامت یکی از راهکارهای جلوگیری از این تخلف است و با توجه به اینکه در برنامه ششم دولت را مکلف به راه اندازی الکترونیکی شدن پرونده سلامت کردیم لذا مطالبه خود را از وزارت بهداشت برای اجرای قانون خواهیم داشت تا بتوان به مدیریت بهتر منابع در این حوزه کمک کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن